Niektórzy z Was, chcieliby, aby następny post był o
Dagome Iudex, tak
też właśnie będzie. Spodobał mi się ten pomysł "propozycji następnych
postów", dlatego też powstała nowa strona (PROPOZYCJE POSTÓW), która
jest specjalnie przeznaczona do takiego typu propozycji. W tym poście
bardzo opierałam się na wikipedii, gdyż sama nigdy jakoś specjalnie nie
zagłębiałam się w ten temat, lecz "trochę ode mnie" też znajdziecie...
Dokument Dagome Iudex został spisany po łacinie z rozkazu
Mieszka I pod koniec X w.; Mieszko I za pomocą tegoż dokumentu
przekazywał państwo pod opiekę papieża. Jest to najstarsze polskie
źródło pisane.
Oryginalny dokument nie zachował się do
naszych czasów. Najstarszy znany regest pochodzi z roku 1099. Jest bardzo dokładną kopią tekstu zapisanego przez kardynała Deusdedita w znanym dziele Collectio Canonum.
Księga ta w oryginale powstała około 1087r. Kardynał Deusdedit nie
zdawał sobie sprawy, że tekst odnosi się do Polski i podejrzewał, że
jego sygnatariuszem są władcy Sardynii.
Z dokumentem tym wiążą się różne problemy badawcze. Na przełomie XIX i XX wieku było popularne, a obecnie całkowicie
odrzucone, nieco fantastyczne przypuszczenie, że "Dagome iudex" to
przekręcony przez kopistę/skrybę piszącego pod dyktando "Ego Mesco dux"
– "Ja, książę Mieszko".
Funkcjonuje
również hipoteza, iż Dagome to ligatura imienia Dagobert (które władca
miałby przyjąć na chrzcie) i Mieszko (Dagome jako połączenie Dagobert
oraz Mesco).
Tymczasem podręczniki (nie wiem czy wszystkie, niektóre z pewnością) podają, że Dagome to najprawdopodobniej zniekształcone imię Mieszko, natomiast iudex to po łacinie "rządca".
Źródło: pl.wikipedia.org
