Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Polska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Polska. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 15 listopada 2015

#1 Banknotem będąc, czyli życie Bolka Chrobrego

Jest to pierwszy wpis z serii "Banknotem będąc".
Cała seria polega na tym, że opisuję władców, których podobizny znalazły się na banknotach. To tak w ramach dodatku, czy ciekawostki, może dzięki temu lepiej będzie Wam ich zapamiętać ;)
Tak, wiem, powinnam zacząć od 10zł, ale tam jest Mieszko I, a o nim już pisałam, kiedy napiszę coś jeszcze o nim, to też będzie jako część serii.
________________
BOLESŁAW CHROBRY (WIELKI)
-> Urodził się w 967 r.
-> W 973 r. został wysłany jako zakładnik do cesarza niemieckiego.
-> Kiedy wrócił, okazało się, że nie będzie rządził sam, lecz z przyrodnimi braćmi. To go troszkę wkurzyło, dlatego wykopał ich z kraju razem ze swoją macochą, a ich matką.
-> 1000 r. - Zjazd gnieźnieński. Pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha odbył cesarz Otton III, również odbyła się wtedy symboliczna koronacja Bolesława. Chodziło mniej więcej o to, że Bolesław z Ottonem się wymienili (cesarz podarował gwóźdź z Krzyża Chrystusa i kopię włóczni św. Maurycego, a w zamian dostał ramię św. Wojciecha) oraz Otton tak jakby dał błogosławieństwo, czy też swoje pozwolenie na to, aby Chrobry w przyszłości został królem.
-> 1018 r. - Pokój w Budziszynie, będący zakończeniem wojny polsko-niemieckiej, w której zwyciężył oczywiście Bolek.
-> 1025 r. - Nastąpiła już ta "właściwa" koronacja Bolesława Chrobrego (BOLESŁAW CHROBRY BYŁ PIERWSZYM KRÓLEM POLSKI, bo jak pamiętamy Mieszko I nie został koronowany!), kilka miesięcy temu, jeszcze w tym samym roku Chrobry zmarł, a po jego śmierci koronował się syn - Mieszko II.
______________________
To tak na początek po powrocie.
Zapewne jeśli chodzi o Bolesława, to nie skończy się na tym poście, bo zawarłam tu tylko takie proste, ważne rzeczy, które każdy powinien wiedzieć, żadnych szczegółów. ;) Dobra, wszystkich dat nie musicie pamiętać... :)
Co do św. Wojciecha, to planuję w przyszłości zrobić w całości wpis poświęcony właśnie jemu, bo jego historia jest bardzo ciekawa, gdyż po jego śmierci były problemy, jeśli można to tak nazwać z ciałem i takie tam... Nie wiem jeszcze kiedy, ale z pewnością będzie. ;)


piątek, 29 sierpnia 2014

Wielcy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego

Postów o zamku w Malborku już trochę było, ten będzie ostatni (przynajmniej na razie)...

Jak już wcześniej pisałam, ten post będzie o Wielkich Mistrzach Krzyżackich (będą o nich tylko te najważniejsze moim zdaniem informacje).
Na dziedzińcu tegoż zamku są posągi tych właśnie mistrzów:


Kiedyś był to jeden pomnik (odsłonięto go w 1877 r.), przedstawiał Fryderyka Wielkiego w otoczeniu Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Wielcy mistrzowie zostali ukazani jako wybitni poprzednicy, twórcy podstaw pruskiej państwowości. Ich figury w pomniku ukazywały ten fakt dosłownie, stanowiąc element cokołu, dźwigającego ponad dwu metrową figurę Fryderyka Wielkiego. Przed utworzeniem Muzeum Zamkowego w 1961 r. figura Fryderyka zaginęła. Statuy wielkich mistrzów poddano konserwacji i wyeksponowano.



1. Hermann von Salza:
 - herbu Lilium;
- ur. ok. 1179, zm. 1239 w Salerno;
- wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1210-1239;
- faktyczny twórca potęgi zakonu;
- najwybitniejszy polityk spośród wszystkich przywódców zakonu;
- dał podstawę pod budowę państwa krzyżackiego w Prusach.








2. Siegfried von Feuchtwangen:
- zm. 1311 w Malborku;
 - wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1303–1311;
 - pochodził z Frankonii;
- w latach 1303–1309 rezydował w Wenecji.




 



3. Winrich von Kniprode:
- ur. ok. 1310, zm. 1382 k. Malborka;
- wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1351–1382;
- pochodził z okolic Monheim am Rhein;
- od 1334 roku był kompanem prokuratora pasłęckiego;
- w 1338 roku został komturem Gdańska;
- od 1342 roku pełnił funkcje komtura Bałgi i wójta Natangii;
- od 1346 roku był wielkim komturem;
- brał udział w wojnie z Litwą o Żmudź;
- w 1348 roku zadał druzgocącą klęskę armii litewskiej wbitwie nad rzeką Strawą.

 


4. Albrecht Hohenzollern:
- ur. 1490, zm.1568 w Tapiewie;
- ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego przed sekularyzacją;
- w czasie pełnienia funkcji wielkiego mistrza zlikwidował urzędy wielkiego szpitalnika i wielkiego szafarza, które setki lat istniały w ramach zakonu;
- w 1525 złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi Staremu w Krakowie (nazwany później hołdem pruskim);
- był dwukrotnie żonaty.




Źródła: pl.wikipedia.org
ZDJĘCIA WŁASNE

piątek, 22 sierpnia 2014

Zwiedzając zamek w Malborku... - część II

7. Równie ciekawym miejscem jak toaleta były tzw. umywalnie, które znajdowały się przed salą gościnną (gdzie odbywały się np. uczty).
8. W zamku znajduje się również mała kapliczka.
 7. Warto zwiedzić zamkową zbrojownię:
(zbroja na konia)

A tak wyglądał rycerz z Malborka:
8. Z pokoju skarbnika:
 Królewski skarbiec również można było zobaczyć, lecz moje zdjęcie niestety nie jest dobrej jakości.
9. Najciekawsze i najbardziej zaskakujące zostawiłam na deser.
Czy wiecie, że w średniowieczu była tzw. "podłogówka" (tj. ogrzewanie podłogowe)?
Przypuszczam, iż nie każdy o tym wiedział.
Ale tak było... Nie mam pojęcia jak działało, lecz w internecie na pewno znajdziemy o tym informacje.
A wygląda tak:
 Te zdjęcia zostały wykonane w różnych pomieszczeniach, lecz jest to dokładnie to samo.
Na pierwszym zdjęciu "kółka" są umieszczone wokół filaru, w innych "komnatach" są porozsypywane w taki sposób, aby tworzyły mniej więcej kwadrat lub prostokąt. Było ich w takim kwadracie kilkanaście.

To są tylko niektóre ciekawe rzeczy znajdujące się w zamku w Malborku, gdyż jest on takowymi przepełniony. Dlatego też zachęcam Was do zwiedzania tegoż zamku.


Będzie jeszcze jeden post o Malborku; myślę, że już ostatni, a przynajmniej na razie. A dotyczył on będzie wielkich mistrzów krzyżackich zamieszkujących zamek w Malborku - Wielcy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego
Źródła: ZDJĘCIA WŁASNE

czwartek, 14 sierpnia 2014

Zwiedzając zamek w Malborku... - część I

 W końcu zdecydowałam się napisać post typowo o zamku w Malborku. Będzie to post napisany najprawdopodobniej w dwóch częściach. W każdym razie teraz napiszę co przykuło moją uwagę podczas zwiedzania zamku.

 1. Kupując bilety można wybrać pomiędzy dwoma rodzajami przewodników:
- Można wybrać przewodnika w postaci osoby (człowieka). Zwiedza się wtedy w grupie; jest możliwość wyboru języka, w którym przewodnik będzie się zwracał do zwiedzającego.
- Drugą możliwością jest przewodnik audio (na zdjęciu poniżej). Urządzenie to jest dotykowe (przypomina trochę teraźniejsze smartfony); jest uwieszone na smyczy, dzięki czemu nie musimy go mieć cały czas w ręce; podłączone są do niego słuchawki. Również jest możliwość wyboru języka. Mając przewodnik audio można zwiedzać samemu.
2. Rozpoczynamy zwiedzanie od nowo odrestaurowanej tzw. bramy nowej.
3. Nie wszyscy zwracają na to uwagę, lecz ja akurat tak - zadziwia mnie, iż w każdym pomieszczeniu w zamku jest inaczej ozdobiony sufit.Występuje tam kilka rodzajów sklepień, lecz zazwyczaj jest to krzyżowe.
- Sklepienie krzyżowe:

-sklepienie łukowe:
-sklepienie palmowe:
4. Uwagę z pewnością przykuwa studnia będąca po środku dziedzińca.
5. Ciekawe jest również miejsce, gdzie znajduje się takie jakby okienko" (okienko to wychodziło na salę gościnną), przez które najwyższy władca zamku patrzył czy wszyscy goście już przybyli; gdy przybyli, mógł do nich wejść, jeżeli nie - musiał poczekać.
Niestety nie pokażę Wam zdjęcia tego "okienka", bo na jedynej fotografii którą temuż obiektowi zrobiłam stoi grupa z przewodnikiem i niczego nie widać.

6. Ciekawym pomieszczeniem jest również... toaleta.


Źródła: ZDJĘCIA WŁASNE

wtorek, 29 lipca 2014

Dni Oblężenia Malborka

Dziś post o Dniach Oblężenia Malborka (18 - 20 lipca). O samym oblężeniu następnym razem, a teraz trochę o festynie".

Dni Oblężenia Malborka odbywają się co roku. Jest to taki festyn/jarmark, gdzie główną rolę gra inscenizacja Oblężenia Malborka (nie wiem jak w poprzednich latach, ale w tym roku była ona podzielona na 5 części).

Przed inscenizacją i po "rycerze" przebierali się w rycerskim obozie...

...mieli też czas na posiłek...
...a niektórym pomagali "giermkowie".
Nie była to jednak sama inscenizacja...
Można było np. strzelać z łuku, oglądać (na żywo) pracę kowala, kupić części zbroi czy też wiele innych ciekawych rzeczy.

Bardzo dużo osób było przebranych w średniowieczne stroje, gdzieniegdzie muzycy grali średniowieczną muzykę co dawało jeszcze większy klimat średniowiecza (wiem, że za nadużyłam słowa "średniowiecze).


Więcej przeczytacie na: KLIK
Źródła: ZDJĘCIA WŁASNE


czwartek, 24 lipca 2014

Zamek w Malborku

Na początku chciałam Was bardzo przeprosić za swoją długą nieobecność. Nie miałam dostępu do komputera, gdyż byłam na kilka dni w Malborku i zbierałam materiały oraz potrzebną wiedzę, aby napisać post o zamku w Malborku. Myślę, iż będzie to seria kilku postów, bo chyba nie zmieszczę się na jednym. 
Może się zastanawiacie, dlaczego nie piszę dłuższych postów, tylko dzielę je na kilka części... Uważam, że czyta się lepiej wiedząc, iż mamy krótką treść do przeczytania niż np. taką, że jej końca nie widać.
 

 Ten największy na świecie gotycki zamek budowany był w latach 1274 - 1457. W latach 1309 - 1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego.
 W latach 1457-1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy.
 W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 Był ciągle przebudowywany, niszczony oraz odbudowywany, lecz zachował się do dziś jako na prawdę piękne oraz ogromne muzeum, do którego każdego roku przyjeżdżają turyści z różnych stron świata.

 Tak zamek wyglądał w roku 1945.


Źródła: zamkipolskie.com
zamek.malbork.com.pl
ZDJĘCIA WŁASNE

środa, 18 czerwca 2014

Dagome Iudex

 Niektórzy z Was, chcieliby, aby następny post był o Dagome Iudex, tak też właśnie będzie. Spodobał mi się ten pomysł "propozycji następnych postów", dlatego też powstała nowa strona (PROPOZYCJE POSTÓW), która jest specjalnie przeznaczona do takiego typu propozycji. W tym poście bardzo opierałam się na wikipedii, gdyż sama nigdy jakoś specjalnie nie zagłębiałam się w ten temat, lecz "trochę ode mnie" też znajdziecie...


Dokument Dagome Iudex został spisany po łacinie z rozkazu Mieszka I pod koniec X w.; Mieszko I za pomocą tegoż dokumentu przekazywał państwo pod opiekę papieża. Jest to najstarsze polskie źródło pisane.

 Oryginalny dokument nie zachował się do naszych czasów. Najstarszy znany regest pochodzi z roku 1099. Jest bardzo dokładną kopią tekstu zapisanego przez kardynała Deusdedita w znanym dziele Collectio Canonum. Księga ta w oryginale powstała około 1087r. Kardynał Deusdedit nie zdawał sobie sprawy, że tekst odnosi się do Polski i podejrzewał, że jego sygnatariuszem są władcy Sardynii. 

 Z dokumentem tym wiążą się różne problemy badawcze. Na przełomie XIX i XX wieku było popularne, a obecnie całkowicie odrzucone, nieco fantastyczne przypuszczenie, że "Dagome iudex" to przekręcony przez kopistę/skrybę piszącego pod dyktando "Ego Mesco dux" – "Ja, książę Mieszko".
Funkcjonuje również hipoteza, iż Dagome to ligatura imienia Dagobert (które władca miałby przyjąć na chrzcie) i Mieszko (Dagome jako połączenie Dagobert oraz Mesco).
Tymczasem podręczniki (nie wiem czy wszystkie, niektóre z pewnością) podają, że Dagome to najprawdopodobniej zniekształcone imię Mieszko, natomiast iudex to po łacinie "rządca".
Źródło: pl.wikipedia.org

sobota, 14 czerwca 2014

Pierwszy władca Polski - Mieszko I

Nie wiedziałam jak to opisać, więc zrobiłam to bardzo ogólnie, lecz do niektórych z tych punktów jeszcze wrócę w innych postach.

Mieszko I
- pierwszy historycznie znany władca (NIE KRÓL! Nigdy nie został koronowany!) Polski;
- sprawował rządy od ok. 960 r. do 992 r.;
 -żył od ok.922 r. do 992 r.;
- pochodził z dynastii piastów;
 - był ślepcem do 7 roku życia;
 - przed chrztem był poganinem;
- przed ślubem z Dobrawą miał 7 pogańskich żon i nie wiadomo czy miał z nimi jakieś dzieci; 
- w 965 r. ożenił się z czeską księżniczką Dobrawą;  
- przyjął chrzest w 966 r.;
- w 979 lub 980 r. ożenił się z Odą Dytrykówną.


 Na tym drzewie genealogicznym oczywiście nie ma wymienionych wszystkich, to znaczy, że np. Mieszko I miał więcej dzieci niż tu jest pokazane.