Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Zamki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Zamki. Pokaż wszystkie posty

piątek, 29 sierpnia 2014

Wielcy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego

Postów o zamku w Malborku już trochę było, ten będzie ostatni (przynajmniej na razie)...

Jak już wcześniej pisałam, ten post będzie o Wielkich Mistrzach Krzyżackich (będą o nich tylko te najważniejsze moim zdaniem informacje).
Na dziedzińcu tegoż zamku są posągi tych właśnie mistrzów:


Kiedyś był to jeden pomnik (odsłonięto go w 1877 r.), przedstawiał Fryderyka Wielkiego w otoczeniu Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Wielcy mistrzowie zostali ukazani jako wybitni poprzednicy, twórcy podstaw pruskiej państwowości. Ich figury w pomniku ukazywały ten fakt dosłownie, stanowiąc element cokołu, dźwigającego ponad dwu metrową figurę Fryderyka Wielkiego. Przed utworzeniem Muzeum Zamkowego w 1961 r. figura Fryderyka zaginęła. Statuy wielkich mistrzów poddano konserwacji i wyeksponowano.



1. Hermann von Salza:
 - herbu Lilium;
- ur. ok. 1179, zm. 1239 w Salerno;
- wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1210-1239;
- faktyczny twórca potęgi zakonu;
- najwybitniejszy polityk spośród wszystkich przywódców zakonu;
- dał podstawę pod budowę państwa krzyżackiego w Prusach.








2. Siegfried von Feuchtwangen:
- zm. 1311 w Malborku;
 - wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1303–1311;
 - pochodził z Frankonii;
- w latach 1303–1309 rezydował w Wenecji.




 



3. Winrich von Kniprode:
- ur. ok. 1310, zm. 1382 k. Malborka;
- wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1351–1382;
- pochodził z okolic Monheim am Rhein;
- od 1334 roku był kompanem prokuratora pasłęckiego;
- w 1338 roku został komturem Gdańska;
- od 1342 roku pełnił funkcje komtura Bałgi i wójta Natangii;
- od 1346 roku był wielkim komturem;
- brał udział w wojnie z Litwą o Żmudź;
- w 1348 roku zadał druzgocącą klęskę armii litewskiej wbitwie nad rzeką Strawą.

 


4. Albrecht Hohenzollern:
- ur. 1490, zm.1568 w Tapiewie;
- ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego przed sekularyzacją;
- w czasie pełnienia funkcji wielkiego mistrza zlikwidował urzędy wielkiego szpitalnika i wielkiego szafarza, które setki lat istniały w ramach zakonu;
- w 1525 złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi Staremu w Krakowie (nazwany później hołdem pruskim);
- był dwukrotnie żonaty.




Źródła: pl.wikipedia.org
ZDJĘCIA WŁASNE

piątek, 22 sierpnia 2014

Zwiedzając zamek w Malborku... - część II

7. Równie ciekawym miejscem jak toaleta były tzw. umywalnie, które znajdowały się przed salą gościnną (gdzie odbywały się np. uczty).
8. W zamku znajduje się również mała kapliczka.
 7. Warto zwiedzić zamkową zbrojownię:
(zbroja na konia)

A tak wyglądał rycerz z Malborka:
8. Z pokoju skarbnika:
 Królewski skarbiec również można było zobaczyć, lecz moje zdjęcie niestety nie jest dobrej jakości.
9. Najciekawsze i najbardziej zaskakujące zostawiłam na deser.
Czy wiecie, że w średniowieczu była tzw. "podłogówka" (tj. ogrzewanie podłogowe)?
Przypuszczam, iż nie każdy o tym wiedział.
Ale tak było... Nie mam pojęcia jak działało, lecz w internecie na pewno znajdziemy o tym informacje.
A wygląda tak:
 Te zdjęcia zostały wykonane w różnych pomieszczeniach, lecz jest to dokładnie to samo.
Na pierwszym zdjęciu "kółka" są umieszczone wokół filaru, w innych "komnatach" są porozsypywane w taki sposób, aby tworzyły mniej więcej kwadrat lub prostokąt. Było ich w takim kwadracie kilkanaście.

To są tylko niektóre ciekawe rzeczy znajdujące się w zamku w Malborku, gdyż jest on takowymi przepełniony. Dlatego też zachęcam Was do zwiedzania tegoż zamku.


Będzie jeszcze jeden post o Malborku; myślę, że już ostatni, a przynajmniej na razie. A dotyczył on będzie wielkich mistrzów krzyżackich zamieszkujących zamek w Malborku - Wielcy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego
Źródła: ZDJĘCIA WŁASNE

czwartek, 14 sierpnia 2014

Zwiedzając zamek w Malborku... - część I

 W końcu zdecydowałam się napisać post typowo o zamku w Malborku. Będzie to post napisany najprawdopodobniej w dwóch częściach. W każdym razie teraz napiszę co przykuło moją uwagę podczas zwiedzania zamku.

 1. Kupując bilety można wybrać pomiędzy dwoma rodzajami przewodników:
- Można wybrać przewodnika w postaci osoby (człowieka). Zwiedza się wtedy w grupie; jest możliwość wyboru języka, w którym przewodnik będzie się zwracał do zwiedzającego.
- Drugą możliwością jest przewodnik audio (na zdjęciu poniżej). Urządzenie to jest dotykowe (przypomina trochę teraźniejsze smartfony); jest uwieszone na smyczy, dzięki czemu nie musimy go mieć cały czas w ręce; podłączone są do niego słuchawki. Również jest możliwość wyboru języka. Mając przewodnik audio można zwiedzać samemu.
2. Rozpoczynamy zwiedzanie od nowo odrestaurowanej tzw. bramy nowej.
3. Nie wszyscy zwracają na to uwagę, lecz ja akurat tak - zadziwia mnie, iż w każdym pomieszczeniu w zamku jest inaczej ozdobiony sufit.Występuje tam kilka rodzajów sklepień, lecz zazwyczaj jest to krzyżowe.
- Sklepienie krzyżowe:

-sklepienie łukowe:
-sklepienie palmowe:
4. Uwagę z pewnością przykuwa studnia będąca po środku dziedzińca.
5. Ciekawe jest również miejsce, gdzie znajduje się takie jakby okienko" (okienko to wychodziło na salę gościnną), przez które najwyższy władca zamku patrzył czy wszyscy goście już przybyli; gdy przybyli, mógł do nich wejść, jeżeli nie - musiał poczekać.
Niestety nie pokażę Wam zdjęcia tego "okienka", bo na jedynej fotografii którą temuż obiektowi zrobiłam stoi grupa z przewodnikiem i niczego nie widać.

6. Ciekawym pomieszczeniem jest również... toaleta.


Źródła: ZDJĘCIA WŁASNE

wtorek, 29 lipca 2014

Dni Oblężenia Malborka

Dziś post o Dniach Oblężenia Malborka (18 - 20 lipca). O samym oblężeniu następnym razem, a teraz trochę o festynie".

Dni Oblężenia Malborka odbywają się co roku. Jest to taki festyn/jarmark, gdzie główną rolę gra inscenizacja Oblężenia Malborka (nie wiem jak w poprzednich latach, ale w tym roku była ona podzielona na 5 części).

Przed inscenizacją i po "rycerze" przebierali się w rycerskim obozie...

...mieli też czas na posiłek...
...a niektórym pomagali "giermkowie".
Nie była to jednak sama inscenizacja...
Można było np. strzelać z łuku, oglądać (na żywo) pracę kowala, kupić części zbroi czy też wiele innych ciekawych rzeczy.

Bardzo dużo osób było przebranych w średniowieczne stroje, gdzieniegdzie muzycy grali średniowieczną muzykę co dawało jeszcze większy klimat średniowiecza (wiem, że za nadużyłam słowa "średniowiecze).


Więcej przeczytacie na: KLIK
Źródła: ZDJĘCIA WŁASNE


czwartek, 24 lipca 2014

Zamek w Malborku

Na początku chciałam Was bardzo przeprosić za swoją długą nieobecność. Nie miałam dostępu do komputera, gdyż byłam na kilka dni w Malborku i zbierałam materiały oraz potrzebną wiedzę, aby napisać post o zamku w Malborku. Myślę, iż będzie to seria kilku postów, bo chyba nie zmieszczę się na jednym. 
Może się zastanawiacie, dlaczego nie piszę dłuższych postów, tylko dzielę je na kilka części... Uważam, że czyta się lepiej wiedząc, iż mamy krótką treść do przeczytania niż np. taką, że jej końca nie widać.
 

 Ten największy na świecie gotycki zamek budowany był w latach 1274 - 1457. W latach 1309 - 1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego.
 W latach 1457-1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy.
 W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 Był ciągle przebudowywany, niszczony oraz odbudowywany, lecz zachował się do dziś jako na prawdę piękne oraz ogromne muzeum, do którego każdego roku przyjeżdżają turyści z różnych stron świata.

 Tak zamek wyglądał w roku 1945.


Źródła: zamkipolskie.com
zamek.malbork.com.pl
ZDJĘCIA WŁASNE