Długo zastanawiałam się, o czym mam zrobić następny post, przecież jest tyle ciekawych tematów, chcieliście, żebym napisała o Dagome Iudex, napiszę na pewno, ale jeszcze nie teraz... W końcu stwierdziłam, że najlepiej będzie jak przedstawię Wam kilka ważnych pojęć związanych z okresem średniowiecza, które powinniście znać, a które również przydadzą Wam się, gdy będziecie czytać kolejne posty. Nie będzie to jedyny post z takimi pojęciami, z pewnością będą inne.
WIEC - Zebranie mężczyzn, na którym podejmowano ważne decyzje dotyczące spraw danego plemienia (chodzi tu o Słowian).
NOWY RZYM - Po podziale imperium rzymskiego był tak nazywany Konstantynopol, który był stolicą imperium.
KODEKS JUSTYNIANA - Zbiór praw rzymskich uporządkowany przez Justyniana I Wielkiego.
IKONA - Obraz o tematyce religijnej.
MECZET - Świątynia muzułmanów.
ARABESKA - Wzory roślinne i geometryczne.
KALIFOWIE - Po śmierci Mahometa byli przywódcami muzułmanów.
MAJORDOM - Zarządca dworu (głównie odnosiło się to do państwa Franków).
KORAN - Święta księga muzułmanów.
DRAKKARY - Łodzie wikingów.
RUNY - Charakterystyczne znaki wchodzące w skład alfabetu Normanów.
GŁAGOLICA - Pierwszy alfabet słowiański.
INWESTYTURA - Nadanie ziemi i stanowiska hierarchom kościelnym poprzez wręczenie im pierściania biskupiego i pastorału.
CELIBAT - Bezżeństwo księży.
SYMONIA - Sprzedaż stanowisk kościelnych.
DRUŻYNA WOJÓW - Pełniła obowiązki przybocznej gwardii władcy i strzegła najważniejszych grodów.
GWARDIA - Oddział wojsk stanowiący przyboczną straż władcy.
czwartek, 26 czerwca 2014
środa, 25 czerwca 2014
LBA - Liebster Blog Award
Witam Was serdecznie! Już miałam zacząć pisać kolejny post, kiedy w jednym komentarzu zobaczyłam nominację do LBA, za co bardzo dziękuję. Ten, kto nie za bardzo rozumie co to jest, proszę:
„Nominacja
do Liebster Blog Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach
uznania za „dobrze wykonaną robotę”. Jest przyznawana dla blogów o
mniejszej liczbie obserwatorów, więc daje możliwość ich
rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań
otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11
osób (informujesz je o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno
nominować bloga, który Cię nominował”.
Osobą, która mnie nominowała jest: Ty Na - http://my-life-story-2.blogspot.com/
Oto pytania, które otrzymałam:
1.Ulubiony kolor?
Cóż... Nie mam jednego koloru, który bym ubóstwiała, ale najbardziej lubię czarny, zielony, fioletowy i różne odcienie turkusowego/morskiego.
2.Lubisz nosić spódniczki i sukienki?
2.Lubisz nosić spódniczki i sukienki?
Kiedyś nie lubiłam, lecz teraz uwielbiam nosić sukienki, spódniczek raczej nie...
3.Kim chciałabyś zostać w przyszłości?
3.Kim chciałabyś zostać w przyszłości?
Tu to bywało różnie, a obecnie szczerze mówiąc nie wiem.
4.Z jakiego powodu założyłaś bloga?
4.Z jakiego powodu założyłaś bloga?
Kiedyś prowadziłam kilka blogów, niestety nie udanych, jednak teraz poczułam po prostu, że znów chcę spróbować, jednak nie wiedziałam o czym, w końcu wpadłam na to, żeby zrobić go o historii, a że średniowiecze jest moim ulubionym okresem historycznym, to się tak samo nasunęło...
5.Czym się interesujesz?
5.Czym się interesujesz?
Oczywiście, że średniowieczem, można powiedzieć również historią, lecz będzie to zbyt ogólne.
6.Vansy vs. Conversy?
6.Vansy vs. Conversy?
Chyba raczej Conversy.
7.Jakie masz plany na wakacje?
7.Jakie masz plany na wakacje?
Na razie nie mam zbyt wielu, mam jeden pomysł, lecz nie wiem czy wypali, a więc nie będę się chwalić. :)
8.Twój ulubiony blog?
8.Twój ulubiony blog?
Nie mam ulubionego bloga, natomiast te, które lubię najbardziej wymienię jako nominowane.
9.Masz zwierzę?
9.Masz zwierzę?
Tak, mam kota.
10.Myślałaś kiedyś o usunięciu bloga? Dlaczego?
10.Myślałaś kiedyś o usunięciu bloga? Dlaczego?
Przy poprzednich blogach tak, ale przy tym na szczęście nie i mam nadzieję, że nigdy to nie nastąpi. :)
11.W skali 1-10 jak ci się podoba mój blog?
11.W skali 1-10 jak ci się podoba mój blog?
Twój blog? Uważam, iż jest genialny, jednakże ocenię go na 9.
Nominuję:
Moje pytania do Was:
1. Czym się interesujesz?
2. Dlaczego założyłeś/aś bloga?
3. Jaki kolor lubisz najbardziej?
4. Jaki przedmiot (w szkole) lubisz lub lubiłeś/aś najbardziej?
5. Lubisz czytać książki?
6. Jaki jest Twój ulubiony blog?
7. Jaki film lubisz najbardziej?
8. Jaki jest Twój ulubiony miesiąc?
9. Uważasz, że dobrze idzie Ci prowadzenie bloga?
10. Czy masz swoje ulubione danie? Jakie?
11. Masz fanpage swojego bloga na facebooku?
11. Masz fanpage swojego bloga na facebooku?
czwartek, 19 czerwca 2014
"Żelazny Rycerz" - film
Jeżeli spodoba Wa się ten pomysł co jakiś czas będą pojawiały się posty o różnych filmach lub książkach (oczywiście o tematyce średniowiecza). Tak żeby każdy znalazł tu coś dla siebie.
"Żelazny Rycerz"
W roku 1215 angielska szlachta zmusza króla Jana do podpisania Wielkiej Karty Swobód; szybko okazuje się jednak, iż ten nie zamierza przestrzegać jej postanowień. Kilka miesięcy później Jan najeżdża na zamek w Rochester. Marshall (templariusz broniący zamku) wraz z naprawdę niewielką grupką rycerzy staje przeciw wielotysięcznej armii króla Jana. Rochester staje się symbolem walki o wolność i sprawiedliwość.
Według mnie jest to jeden z najlepszych filmów o tej tematyce, które do tej pory oglądałam. Polecam każdemu!
Źródła: filmweb.pl
youtube.com
środa, 18 czerwca 2014
Dagome Iudex
Niektórzy z Was, chcieliby, aby następny post był o
Dagome Iudex, tak
też właśnie będzie. Spodobał mi się ten pomysł "propozycji następnych
postów", dlatego też powstała nowa strona (PROPOZYCJE POSTÓW), która
jest specjalnie przeznaczona do takiego typu propozycji. W tym poście
bardzo opierałam się na wikipedii, gdyż sama nigdy jakoś specjalnie nie
zagłębiałam się w ten temat, lecz "trochę ode mnie" też znajdziecie...
Dokument Dagome Iudex został spisany po łacinie z rozkazu
Mieszka I pod koniec X w.; Mieszko I za pomocą tegoż dokumentu
przekazywał państwo pod opiekę papieża. Jest to najstarsze polskie
źródło pisane.
Oryginalny dokument nie zachował się do
naszych czasów. Najstarszy znany regest pochodzi z roku 1099. Jest bardzo dokładną kopią tekstu zapisanego przez kardynała Deusdedita w znanym dziele Collectio Canonum.
Księga ta w oryginale powstała około 1087r. Kardynał Deusdedit nie
zdawał sobie sprawy, że tekst odnosi się do Polski i podejrzewał, że
jego sygnatariuszem są władcy Sardynii.
Z dokumentem tym wiążą się różne problemy badawcze. Na przełomie XIX i XX wieku było popularne, a obecnie całkowicie
odrzucone, nieco fantastyczne przypuszczenie, że "Dagome iudex" to
przekręcony przez kopistę/skrybę piszącego pod dyktando "Ego Mesco dux"
– "Ja, książę Mieszko".
Funkcjonuje
również hipoteza, iż Dagome to ligatura imienia Dagobert (które władca
miałby przyjąć na chrzcie) i Mieszko (Dagome jako połączenie Dagobert
oraz Mesco).
Tymczasem podręczniki (nie wiem czy wszystkie, niektóre z pewnością) podają, że Dagome to najprawdopodobniej zniekształcone imię Mieszko, natomiast iudex to po łacinie "rządca".
Źródło: pl.wikipedia.org
sobota, 14 czerwca 2014
Pierwszy władca Polski - Mieszko I
Nie wiedziałam jak to opisać, więc zrobiłam to bardzo ogólnie, lecz do niektórych z tych punktów jeszcze wrócę w innych postach.
Mieszko I
- pierwszy historycznie znany władca (NIE KRÓL! Nigdy nie został koronowany!) Polski;
- sprawował rządy od ok. 960 r. do 992 r.;
-żył od ok.922 r. do 992 r.;
- pochodził z dynastii piastów;
- był ślepcem do 7 roku życia;
- przed chrztem był poganinem;
- przed ślubem z Dobrawą miał 7 pogańskich żon i nie wiadomo czy miał z nimi jakieś dzieci;
- w 965 r. ożenił się z czeską księżniczką Dobrawą;
- przyjął chrzest w 966 r.;
- w 979 lub 980 r. ożenił się z Odą Dytrykówną.
Na tym drzewie genealogicznym oczywiście nie ma wymienionych wszystkich, to znaczy, że np. Mieszko I miał więcej dzieci niż tu jest pokazane.
poniedziałek, 9 czerwca 2014
Średniowiecze ogółem
Średniowiecze- okres w historii trwający od upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (476r.) do odkrycia Ameryki przez Kolumba (1492r.)
Wikipedia podaje:
Średniowiecze – okres w historii Europy trwający od V do XV wieku n.e., który rozpoczął
się wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego i trwał do epoki renesansu i wielkich odkryć geograficznych. Jest środkowym okresem w tradycyjnym podziale historii Europy
na starożytność, średniowiecze i czasy nowożytne. Dzieli się na wczesne, pełne (dojrzałe)
i późne średniowiecze.
Powyżej podałam Wam, czym (ogólnie) jest według mnie średniowiecze oraz czym
jest średniowiecze według wikipedii. Jak widać, opisy te trochę się różnią, wikipedia podaje bardziej rozlegle...
źródło: pl.wikipedia.org
niedziela, 8 czerwca 2014
Pierwszy post
Witam Was wszystkich na moim nowym blogu!
Ten blog, ogółem mówiąc będzie o średniowieczu. Znajdziecie tu zarówno treści dla wielkich miłośników średniowiecza, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym tematem. Postaram się pisać ciekawie, gdyż wiem, że chyba większość osób w ogóle nie interesuje się historią, jest to dla nich czasem koszmar siedzieć np. w szkole czy w domu i wkuwać o tych wszystkich władcach, bitwach itd. Wiem o tym doskonale, bo jeszcze niedawno sama tak miałam, lecz od pewnego czasu wszystko się zmieniło i zobaczyłam, jakie to jest interesujące...
Niekiedy mogę pisać "Źródło: ........", będzie to tylko wtedy, gdy pisząc post będę wspomagać się internetem czy jakąś książką, w każdym pości będzie coś ode mnie, więc tego jako źródła zapisywać nie będę...
Niekiedy mogę pisać "Źródło: ........", będzie to tylko wtedy, gdy pisząc post będę wspomagać się internetem czy jakąś książką, w każdym pości będzie coś ode mnie, więc tego jako źródła zapisywać nie będę...
Subskrybuj:
Posty (Atom)


